^Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
foto5

News

27 numer "Zeszytów Czeladzkich"

W grudniu 2023 r. ukazał się 27 numer "Zeszytów Czeladzkich", naszego rocznika wydawanego od 1983 r. Spotkanie promocyjne odbyło się w Kamienicy Konarzewskich czyli w Centrum Usług Społecznych i Aktywności Lokalnej. Najnowsze wydanie "Zeszytów" miało szczególny charakter, bowiem w znacznej części poświęcone zostało uroczystym obchodom 40.lecia działalności naszego Stowarzyszenia. Znalazło się  więc miejsce nie tylko na rocznicowe wspomnienie, co uczyniła przewodnicząca SMCz Ewa Ambroży, ale także na relację z gali, która miała miejsce we wrześniu w Galerii Sztuki Współczesnej "Elektrownia".

Na stronach Zeszytu znalazły się  teksty  stałych współpracowników, takich jak Andrzej Miodyński, Władysław Maciej Żymirski, Wiesława Konopelska i  Ewa Ambroży oraz nowego autora - Tomasza Ogłódka, który przybliżył postać wybitnego architekta okresu międzywojennego Jana Ogłódka (wywodzącego się z Czeladzi współpracownika wielkiego architekta Adolfa Szyszko-Bohusza). Dzięki wspomnianym autorom przybliżono historię i niegdysiejszych mieszkańców ulicy Będzińskiej, podążono wspomnieniami do początków czeladzkiego Ogólniaka, poznaliśmy czeladzkie ślady wspomnianego architekta Jana oraz nieco zapomnianych artystów malarzy i grafików związanych z Czeladzią - Szczęsnego Kwartę, Tadeusza Drążkiewicza i Tadeusza Kwaśnika. Całość dopełniono krótkim przeglądem  przedwojennej prasy.

26 września w Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia” odbyła się gala jubileuszowa z okazji 40-lecia Stowarzyszenia Miłośników Czeladzi.

Nieprzypadkowo uroczystość została zaplanowana na dzień 26 września, bowiem w przeddzień obchodzony był ogólnopolski Dzień Regionalisty. Na widowni zasiadło grono znakomitych gości, a wśród nich senator Beata Małecka-Libera, posłowie na Sejm RP: Barbara Dolniak, Mateusz Bochenek i Rafał Adamczyk, konsul honorowy Republiki Serbii Ranko Tomović, przewodniczący Rady Powiatu Będzińskiego Jan Powałka, burmistrz Czeladzi Zbigniew Szaleniec, który objął patronat honorowy nad uroczystością, przewodniczący Rady Miejskiej Dominik Penar, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Marcin Gadecki oraz radni Rady Miejskiej - Beata Marcinkowska i Patryk Trybulec oraz sekretarz miasta Jolanta Moćko. Przybyli także przedstawiciele włodarze miasta minionych kadencji, dyrektorzy instytucji kultury: Muzeum Saturn i Miejskiej Biblioteki Publicznej, a także Miejskiego Zarządu Gospodarki Komunalnej, jednostek oświatowych oraz Polskiego Związku Filatelistów i Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RPiBWP, czeladzkich stowarzyszeń i związków.

Szczególnie serdecznie prowadzący galę: Ewa Ambroży, przewodnicząca SMCz i Władysław Maciej Żymirski reprezentujący Zarząd Stowarzyszenia powitali seniorów - członków założycieli Stowarzyszenia Annę Zarębską, która już w latach 60. minionego stulecia aktywnie działała w powstałym Towarzystwie Miłośników Zagłębia Dąbrowskiego, Antoniego Krawczyka i Andrzeja Miodyńskiego.

Spotkanie otwarła artystyczna prezentacja czeladzkiej legendy "Historia Baski Egierskiej z Czeladzi" przygotowana przez młodych aktorów - uczennice i uczniów Szkoły Podstawowej nr 1. Następnie krótką historię Stowarzyszenia, która rozpoczęła się w styczniu 1983 r., zaprezentował Władysław Maciej Żymirski.

Był to także czas wręczenia Stowarzyszeniu medalu im. Rolanda Hilla - najwyższego odznaczenia przyznawanego przez Zarząd Główny Polskiego Związku Filatelistów za upowszechnianie historii Czeladzi pod postacią filatelistycznych całostek. Uroczystość była okazją do wręczenia podziękowań skierowanych do licznego grona osób wspierających działalność SMCz z burmistrzem Zbigniewem Szaleńcem na czele oraz do niezawodnych sponsorów prywatnych.

Galę zakończyły laudacje, gratulacje i życzenia, a także wiele serdecznych słów uznania pod adresem członków Stowarzyszenia.

Ostatnim akcentem uroczystości była degustacja tortu udekorowanego urodzinową "40", logo SMC i fajerwerkami, a rozmowom i wspomnieniom nie było końca...

40. urodziny Stowarzyszenia Miłośników Czeladzi

Uroczyste obchody 40.lecia istnienia Stowarzyszenia Miłośników Czeladzi odbędą się w dniu 26 września 2023 r. o godz. 16.30 w Galerii Sztuki Współczesnej Elektrownia przy ul. Dehnelów 45 w Czeladzi. Uroczystości  jubileuszowe Stowarzyszenia Honorowym Patronatem objął Burmistrz Miasta Czeladź Zbigniew Szaleniec.

Podczas spotkania zaprezentowane będą wydawnictwa filatelistyczne towarzyszące rocznicy:

  • kartka pocztowa beznominałowa prezentująca okładki 26 numerów "Zeszytów Czeladzkich",
  • "Mój Znaczek",
  • okolicznościowy datownik,
  • koperta.Zapraszamy członków i sympatyków naszej organizacji.

Stowarzyszenie Miłośników Czeladzi laureatem Nagrody Miasta Czeladź

16 czerwca 2023 r., podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Kopalni Kultury, zostały wręczone Nagrody Miasta Czeladź. Wśród laureatów tego prestiżowego miejskiego wyróżnienia, przyznawanego wybitnym osobowościom życia kulturalnego i społecznego, znalazło się Stowarzyszenie Miłośników Czeladzi.

W obecności władz miasta, radnych, parlamentarzystów, dyrektorów miejskich jednostek organizacyjnych, przedstawicieli organizacji pozarządowych, delegacji partnerskiego miasta Auby we Francji i wielu innych znakomitych gości, Przewodniczący Rady Miejskiej Dominik Penar i Burmistrz Miasta Czeladź Zbigniew Szaleniec wręczyli nagrodzonym przyznane wyróżnienia i ogromne bukiety kwiatów. Laureatami Nagrody Miasta Czeladź w 2023 roku zostali też Barbara Gruszka-Zych poetka, pisarka, publicystka i Polski Związek Emerytów i Rencistów Oddział w Czeladzi, który w tym roku obchodzi 60.lecie działalności.

Nowy numer "Zeszytów Czeladzkich"

Podobnie jak w latach ubiegłych, Stowarzyszenie Miłośników Czeladzi  przygotowało dla pasjonatów lokalnej historii  nowy numer "Zeszytów Czeladzkich". To już 26. wydanie!

W najnowszym roczniku "Zeszytów Czeladzkich" przedstawiamy kolejne wątki z przeszłości miasta i zmian w nim zachodzących. "Zeszyty" otwiera retrospekcyjny tekst Władysława Macieja Żymirskiego, opowiadający o najważniejszej dla niego przestrzeni życiowej - czeladzkich "Blokach". Co niemiara w nim ciekawostek i refleksji na temat codzienności w tym blokowisku i jego okolicy, zabaw młodzieńczych, poznanych osób, zachowań tej mikrospołeczności. Podobnie Jerzy Zawada przywołuje obraz dawnej ulicy Ogrodowej - i znów pojawiają się niegdysiejsi mieszkańcy, wspomnienia, archiwalne zdjęcia.

W rozdziale pt. "Czas wojny, czas miłości" zamieściliśmy artykuł Bożeny Pluteckiej o Zofii Gromskiej - niezwykłej nauczycielce z Czeladzi, ofierze niemieckiego KL Auschwitz-Birnenau oraz wspomnienie Violetty Zakrzewskiej o niespełnionej miłości jej babci - piaszczanki Andzi Domagałówny do legionisty Sierioży Mirowskiego.

W tym wydaniu rozpoczęliśmy cykl zatytułowany "Nie tylko kopalniami Czeladź stała", którego zadaniem jest pokazanie Czeladzi jako liczącego się ogniwa procesu industrializacji kraju od początku XX wieku do wybuchu II wojny światowej. Jako pierwsze prezentujemy, liczące ponad 100 lat, Polskie Towarzystwo Geologiczne i związanych z nim wybitnych przedstawicieli polskiej i światowej nauki. Towarzystwo to  po drugiej wojnie - przez 15 lat - działało w naszym mieście, w pomieszczeniach kopalni "Saturn" - w wilii dyrektora (obecnie Muzeum Saturn) i budynku dyrekcji (obecnie Pałac Saturna - Termy Rzymskie) przy ulicy Dehnelów. W gronie wybitnych naukowców znalazł się również czeladzianin Anatol Zieliński. Tę zapomnianą historię opisała Wiesława Konopelska, która dotarła do wielu interesujących źródeł i ludzi nauki, obecnie działających w sosnowieckim oddziale Towarzystwa.

W kolejnym rozdziale przywracamy czeladzianom niezwykłą postać cenionego w środowisku artystycznym artysty malarza Jana Brodzkiego, który w międzywojniu uczył rysunków i prowadził zajęcia z wychowania technicznego w szkole podstawowej na Piaskach.  Dzięki pomocy Muzeum Zagłębia w Będzinie po raz pierwszy wydobywamy na światło dzienne kilka prac tego artysty.

Proponujemy też kolejny odcinek opowieści Władysława Macieja Żymirskiego o fotografiach jego ojca - Jerzego Żymirskiego.

W październiku 2022 roku odeszła Ilona Kuśmierka-Kocyłak - wspaniała aktorka, ceniona postać świata filmowego i teatralnego w Polsce, honorowa obywatelka Miasta Czeladź i członek naszego Stowarzyszenia, której dzieciństwo upłynęło w kamienicy przy ulicy Milowickiej 83. Pamięci Artystki publikujemy pożegnalny tekst, przypominający jej pobyt w Czeladzi w 2010 roku.

Całość dopełniamy krótkim przeglądem  przedwojennej prasy i odredakcyjnym tekstem uzupełniającym i korygującym niektóre fakty dotyczące znanej i zacnej rodziny Hercholdów, po raz pierwszy tak drobiazgowo opisane w 25 numerze "Zeszytów Czeladzkich".  

Copyright 2024  Stowarzyszenie Miłośników Czeladzi