^Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
foto5

Stowarzyszenie Miłośników Czeladzi

Promocja Zeszytu Czeladzkiego nr 19

 Promocja Zeszytu Czeladzkiego nr 19_4Pod koniec 2015 roku Stowarzyszenie Miłośników Czeladzi wydało kolejny - 19 już numer Zeszytów Czeladzkich. W najnowszym numerze dużo uwagi poświęcono Piaskom, ze względu na obchodzoną niedawno 155 rocznicę powstania tej dzielnicy. Znalazł się tam artykuł o kopalni Czeladź i Victorze Viannay'u - dyrektorze kopalni w latach 1912-1931, a jednocześnie jednemu z twórców Piasków. Można przeczytać w nim także wspomnienie Andrzeja Chlęcha o Piaskach. Wszystkie materiały poświęcone Piaskom ilustruje duża ilość zdjęć i dokumentów.

W najnowszym numerze Zeszytów znalazły się również artykuły o Fabryce Wyrobów Ceramicznych Józefów z okazji 90.lecia jego powstania. Wiesława Konopelska - autorka artykułów - przypomina o historii, dawnej świetności i znaczeniu tego zakładu pracy, który "był nie tylko lokalną firmą, ale słynną w Polsce marką sygnowaną białym niedźwiedziem", a jego wyroby  znano na rynkach europejskich i światowych.

Prócz tego w najnowszym numerze Zeszytów Czeladzkich można przeczytać artykuły o obozie dla angielskich jeńców wojennych przy kopalni Saturn w czasie II wojny światowej, ulicy ks. Bolesława Pieńkowskiego w latach 60/70. XX wieku, Benoit Viannay'u - Honorowym Obywatelu Czeladzi 2014 oraz 25 miodowych latach Zagłębiowskiego Koła Pszczelarzy w Czeladzi. Znalazła się w nim również dokumentacja wystawy pt. Z rodzinnego albumu: Czeladź i czeladzianie w dawnej fotografii, którą prezentowano w galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej w październiku i listopadzie 2015 roku. Główną część wystawy tworzyły 33 plansze zdjęciowe ułożone tematycznie.

Promocja Zeszytu Czeladzkiego nr 19 przebiegła w świątecznej atmosferze, przy dźwiękach kolęd, a dyskusjom, wspomnieniom i planom na przyszłość jak zwykle nie było końca.

Copyright 2024  Stowarzyszenie Miłośników Czeladzi