^Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
foto5

Stowarzyszenie Miłośników Czeladzi

75 rocznica bitwy o Monte Cassino

18 maja 2019 r. minęła 75 rocznica bitwy o Monte Cassino. Wśród  żołnierzy II Korpusu pod wodzą gen. Władysława Andersa, którzy walczyli o to włoskie wzgórze, znalazło się 16 czeladzian. Byli to Antoni Bednarczyk, Józef Jasik, Zygmunt Kołodziejczyk, Stanisław Kuszper, Władysław Łakomik, Mieczysław Miodyński, Paweł Prokofiew, Józef Tarapacz, Marian Baran, Jan Ociepka, Jerzy Rojcewicz, Antoni Todos, Stanisław Todos, Henryk Torbus, Czesław Trząski, Władysław Wilk. Nazwiska  te  pokazują, że dla mieszkańców  Naszego Miasta wartości takie jak: ojczyzna, patriotyzm, wolność i niepodległość, są bezdyskusyjne i absolutne, są wartościami dla których warto poświęcić krew, nawet życie.  Z dala od Czeladzi, od Ojczyzny walczyli o wolną Polskę! Pamięć o tych czeladzkich  uczestnikach bitwy niezwykle pieczołowicie pielęgnowana jest przez ich rodziny, Muzeum Saturn i oczywiście przez Stowarzyszenie Miłośników Czeladzi.

Efektem majowego spotkania członków  i sympatyków naszego Stowarzyszenia była inicjatywa, aby także i w Czeladzi, wzorem wielu miast w Polsce, nadać  jakiejś nowo powstającej  ulicy  imię  Bohaterów  Monte Cassino. Stosowny wniosek został 30 maja złożony na ręce Burmistrza Miasta Czeladź.

Kliknij, aby otworzyć artykuł nt. 75 rocznicy bitwy o Monte Cassino.

Copyright 2023  Stowarzyszenie Miłośników Czeladzi